Hogyan tanuljunk szavakat? |
Egy korábbi írásomban megállapítottam, hogy a szavak fontosabbak a nyelvtannál, hiszen ha van szókincsed, tudsz kommunikálni is.
A kérdés az, hogy hogyan tanuljunk szavakat úgy, hogy emlékezzünk is rájuk.
Általában mire emlékszünk a legtovább? Milyen információkat, emlékeket őriz meg legtovább az agyunk? A válasz egyszerű: azok az információk maradnak meg legtovább, amelyek valamely érzelmekhez köthetők. Sokkal jobban emlékszünk egy olyan előadásra, amely tele volt „élettel”, mint egy lassú, monoton beszédre. Jobban emlékszünk olyan filmekre, amelyek tele vannak érzelmekkel, mert ugyanis hatást gyakorolnak ránk. Az érzelmek „feledhetetlenek”. Tehát azok a szavak, amelyekhez valamely érzelmeink kötődnek, „feledhetetlenekké” válnak.
Hogyan kössünk érzelmeket egyes szavakhoz?
A valós helyzetekben tanult szavak alapvetően több érzelemhez kötődnek, mint a „bemagolt” szavak, így rájuk könnyebben emlékszünk. Egyértelmű, hogy akkor tanulunk a legtöbbet és legjobban, ha beszélünk. Nemcsak azért, mert sokat tanulunk az anyanyelvi beszélőtől, hanem azért is, mert azokat a szavakat keresgéljük, amelyek a leghasznosabbak számunkra az adott szituációban. Az a szó, amit egyszer már kimondtunk, aktiválódik. Vagyis így aktiváljuk a passzív szókincsünket.
Mi van akkor, ha nem kerülünk olyan szitiációba, ahol beszélnünk kell?
Attól még alkothatunk mondatokat az új szavakkal, írhatunk fogalmazást is olyan témáról, ami tényleg érdekel! (Ha valami érdekel, azt lelkesen csinálod, tehát érzelmet viszel bele). A szavak tanulásának nagyon jó módja a rövid történetek olvasása. Fontos, hogy mindig olyan történetet olvass vagy nézz, ami a szintednek megfelel és valóban érdekes számodra! A történetek fenntartják az érdeklődést, így szinte észre sem veszed, hogy közben szavakat is tanulsz!
Nem feltétlenül kell szó szerint „érzelmekkel teli” témát választanod! Nem a dráma a kulcs! A pozitív érzelmek is érzelmek.
A feltűnő dolgokra hosszan és mélyen emlékszünk!
Ha bemutatkozik neked egy ember Kis István néven, fogsz rá emlékezni másnap, egy hét múlva, egy hónap múlva? Nem valószínű! Főleg akkor nem, ha Kis István teljesen átlagos ember, és semmilyen feltűnő ismertetőjegye nincs. Ha bemutatkozik neked Ultra Viola, biztos vagyok benne, hogy három hónap múlva sem felejted el.
Tedd feltűnővé a szavakat! A színek segítenek ebben. Tanuld őket szövegkörnyezetben, majd húzd alá színes tollal. Esetleg írd le őket színes papírra és ragaszd ki. Arra figyelj, hogy a szövegkörnyezettel együtt írd ki, illetve tanuld meg őket.
Összegezve:
Az érzelmek segítenek a tanulásban. A feltűnősség érzelmeket vált ki (méreg, öröm, meglepődés, stb.), így könnyen emlékszünk rájuk. Olvass, illetve nézz egyszerű, rövid történeteket, amelyek tényleg érdekelnek!
No response to “Hogyan tanuljunk szavakat?”
Leave a Reply
E tu cosa ne pensI?