2014. október 22.

Hogyan tanultam meg törökül?

Hogyan tanultam meg törökül?

Milyen módszerrel tanultam törökül?


Az egyetemen kezdtem el törökül tanulni úgy, hogy előtte semmilyen nyelven nem tudtam. Tanultam ugyan angolul hosszú évekig az iskolában, de valójában nem tudtam beszélni. Amikor elkezdtem tanulni törökül, az angol nyelvtudásom (az a kicsike), teljesen eltűnt. Teljesen elfelejtettem angolul, törökül még nem tudtam... tehát ott álltam idegennyelvtudás nélkül. Hagyományos módszerrel tanultam törökül. Mivel előtte az angolt is így tanultam, nem gondoltam volna, hogy a hagyományos, nyelvtanközpontú nyelvtanulás gyakorlatilag nem vezet semmilyen eredményre. Pontosabban: van valami eredménye, valami halvány emlékkép a nyelv szerkezetéről, de mivel nincs mögötte gyakorlat, így az a tudás nem is tudás. A nyelvet csak beszéd közben lehet megtanulni! A gyerekek is beszéd közben tanulnak meg beszélni. Először beszélni, aztán írni-olvasni.

A török nyelv a gyakorlatban:

2,5 fél nyelvtantanulás után mentem ki először Törökországba Erasmussal. Három szót tudtam biztosan mondani: “Hayır, evet, tamam (nem, igen, rendben).” Voltak is belőle zűrök, amikor valamire azt mondtam, hogy „tamam”, de fogalmam sem volt, hogy mire… aztán számon kérték rajtam, hogy miért nem voltam ott, ahol megbeszéltük… (amire állítólag azt mondtam, hogy „tamam”). Előtte, 2,5 fél évig „magoltam” a nyelvtant és a szavakat… És mi volt az eredmény? 3 szó. És azokat is rosszkor, rossz helyen, rossz szituációban használtam. Aztán sokáig Törökországban sem tudtam elrugaszkodni a belémnevelt hagyománytól: tanulj nyelvtant és magolj szavakat! Végülis, valóban ez az alapja a nyelvtanulásnak, ugyanis miből áll egy nyelv: nyelvtanból és szavakból. Na igen, de ez a kettő a gyakorlatban valósul meg, ott válik beszéddé. Ez ugyanolyan, mint amikor valamilyen szakon tanulsz az egyetemen. Mit tanulsz ott meg? Az alapokat igen, mindenképp! És valóban tudod alkalmazni? Vagy csak akkor tanulod meg igazán, amikor már élesben, munka közben is alkalmaznod kell? A nyelv is ilyen. Tanulod hosszú évekig az alapokat gyakorlat nélkül, aztán ott állsz külföldön 3 szóval, amit ráadásul rosszul használsz. 5 hónapig tartott az Erasmus. Ez idő alatt félve, akadozva, de megtanultam kifejezni magam. Viszont sokáig tele voltam gátlásokkal. Féltem hibázni!

Mikor tanultam meg valóban beszélni?

Az egyik lakótársam egy magyar lány volt, aki ugyanolyan módszerrel tanulta a török nyelvet, mint én, hiszen évfolyamtársak voltak. Ő viszont nem foglalkozott a hibákkal, beszélt, szozializálódott, sokkal nyitottabb volt. Egyszer egy török fiú megdícsérte az évfolyamtársam nyelvtudását, nekem pedig azt mondta, hogy valóban nagyon jó a nyelvtantudásom, de nem beszélek, így nem lehet velem kommunikálni. Ez a megjegyzés akkor nagyon rosszul esett, viszont annyira megjegyeztem, hogy valóban megpróbáltam váloztatni a hozzáállásomon. Szépen lassan egyre bátrabban el kezdtem beszélni. Körülbelül erős középfokon lehettem, amikor visszatértem Magyarországra az Erasmus után. Otthon felvettem a kapcsolatot a török barátaimmal, beszélgettem velük interneten keresztül, sokat olvastam, filmet néztem, fogalmazásokat írogattam törökül. Aztán természetesen visszalátogattam többször Törökországba. Kimentem nyári munkára, néha csak nyaralni… szóval valóban használtam a nyelvet. Ekkor nagyon gyorsan kezdtem el fejlődni. Olyannyira, hogy elhatároztam, hogy tolmács leszek. Most tolmács-és szakfordító vagyok, az OFFI tagja. Tehát sikerült! Körülbelül 5 évembe telt, mire megtanultam annyira törökül, hogy tolmácsolni tudjak. 3 év alatt jutottam el középfokra. Elég hosszú időnek tűnik.

Megváltozot hozzáállás: gyors és tartós nyelvtudás!

A diákjaimat már nem a hagyományos, nyelvtanközpontú módszerrel tanítom, hanem beszédközpontú tanítási elvet követek. Ugyanezen az elven tanultam más nyelveket. A török után természetesen elengedhetetlen volt, hogy megtanuljak végre normálisan angolul. Nagyon gyorsan ment, amikor a tudásomat a gyakorlatban is fejleszthettem. Tehát beszélve tanultam meg angolul beszélni. Majd az élet úgy hozta, hogy meg kellett tanulnom olaszul. 3 hónap alatt jutottam el középfokra (nem 3 év!). Megtanultam a módszert, amivel a lehető legkevesebb idő alatt a legnagyobb teljesítményt lehet elérni! Egyébként a legjobb módszer is kevés, ha nem szereted, amit tanulsz.

A nyelvtanulás legnagyobb titka:

Véleményem szerint a legfontosabb a nyelvtanulásban a szenvedély. Nagyon jó érzés, hogy több nyelven ki tudom fejezni magam. Azt mondják, ahány nyelvet ismersz, annyi ember vagy. Persze, nem fog megtörténni személyiség-csere, ha éppen másik nyelvre váltasz. Mivel a különböző idegennyelveken saját magadat szeretnéd kifejezni, meg akarod mutatni magad, amilyen valójában vagy (tehát nem egy másik személlyé változol), ezért nagyon fontosnak tartom megtalálni azokat a szavakat, kifejezéseket, formulákat, amivel a saját egyéniségedet tudod kifejezni az idegennyelven. Akkor leszel “teljes értékű” nyelvhasználó, ha magadat tudod adni. Ahogy egyre jobban fejezed ki magad, úgy szereted meg egyre jobban a nyelvet. Majd végül a szenvedélyeddé válik.  

No response to “Hogyan tanultam meg törökül?”

Leave a Reply

E tu cosa ne pensI?