2014. október 23.

Te hogy tanulsz nyelveket?

Te hogy tanulsz nyelveket?


Neked mi fontos a nyelvtanulásban? Te hogy tanulsz nyelveket? Szerinted mi a leghatékonyabb módszer? Ha te állítanál össze egy tanrendet saját magadnak, mit tennél bele?

Valóban megtanulsz egy nyelvet, ha “nem tanulsz”?

nyelvtanulás magolás
nyelvtanulás - magolás
Sokáig nem tudtam elképzeni nyelvtan tanulása nélkül a nyelvtanulást. Egyébként most sem gondolom, hogy teljesen elhagyható, hiszen nyelvtan nélkül nem létezik nyelv. Szerintem azok hagyják el teljesen a nyelvtant, akik nem tudják megérteni a nyelv logikáját, illetve nem akarnak leülni tanulni. És azok erőltetik nagyon a nyelvtan nélküli nyelvtanulást, akiknek sosem sikerült megtanulniuk egy idegennyelvet igazán! Ők a “tedd a párnád alá a könyvet” képviselői! Amúgy az erőfeszítés nélküli tanulási módszerek erőltetőinek nagyon jó marketingjük van: elhitetik, hogy megtanulsz egy nyelvet, akkor is, ha (kicsit kisarkítva persze) nem teszel érte semmit.
Rengeteget gondolkozom azon, hogy mi lehet a legjobb módszer, melyik a leggyorsabb és leghatékonyabb mód arra, hogy egy nyelvet nagyon jól megtanuljunk. Én mindig tanár és diák voltam (ill. vagyok ma is) egyszerre, ezért különösen érdekel ez a téma.

Két kategória: a “nyelvzseni” és a “sehogysemmegy”

nyelv szeretete
A nyelv szeretete
Életem során nagyon sok, különböző típusú, képességű nyelvtanulóval találkoztam már. Volt olyan időszakom, amikor meg voltam győződve arról, hogy bizonyos emberek soha nem tudnak megtanulni egy idegennyelvet sem. Persze, ez nem igaz! Azt hiszem, azért voltak kétségeim, mert ők nem fektettek bele elegendő energiát, ezért egyértelmű, hogy nem is tudták megtanulni. Bizonyos, hogy különböző képességekkel rendelkezünk, így véleményem szerint igen is létezik olyan, aki egyszerűen nyelvzseni, és létezik olyan, akinek sehogysem megy. Annak, akinek sehogysem megy, egyébként annak is menni fog egyszer, ha nyelvterületen van, hiszen rá van kényszerítve. Ha pedig otthon, saját hazájában “kell” megtanulnia az adott nyelvet, akkor nagy bajban van, mert nem tudja rávenni magát a tanulásra. A két fő kategória között a veleszületett képességen kívül van még egy óriási különbség: a “nyelvzseni” azért tanul könnyen, mert szereti azt, amit csinál, és nem azért, mert rá van kényszerítve. A “sehogysemmegy” kategória pedig az égvilágon semmit nem hajlandó magától megtenni a nyelvért. Ha valaki kényszerből tanul, akkor rettenetesen nehéz. Ez a közhely nyilván érvényes minden területre. Szóval a lényeg az, hogy meg “kell” szeretned azt, amit csinálsz!

Az automatikus tanulás és a logika

természetes nyelvtanulás logika
A természetes nyelvtanulás és a logika
Most térjünk vissza egy kicsit a módszerre. A két fő nyelvtanulási/tanítási megközelítés között a szakadék nagyon nagy. Az egyik azt mondja: nyelvtan, szavak, magolás! A másik pedig: élvezd a nyelvet, csináld azt, amit szeretsz, magolás helyett halgass hanganyagokat, és ne törd magad, csak lazíts! Ez tök jó! Ha ezt így lehetne, már nyilván tudnék 10 nyelven beszélni! De azt be kell látnunk, hogy a második lehetőség sokkal vonzóbb! Könnyebbnek “hangzik”. Alapvetően az automatikus és természetes nyelvtanulás elvére épül, azt veszi alapul, hogy tanulnak a gyerekek nyelveket. Természetesen, egyszerűen, játékosan... magolás nélkül! Csak azt felejtik el, hogy nem a gyerekeknek van gondjuk az idegennyelvekkel (nekik ugyanis nem kell tanítani semmit, tanulnak ők maguktól, tehát nekik semmilyen módszert nem kell eladni), hanem nekünk, felnőtteknek! Azt hiszem, elég egyértelmű, hogy máshogy működik az agyunk, mint a gyerekeké. Ők természetes módon, állítólag az agyuk jobb agyféltekéjét használva tanulnak nyelvet, illetve minden mást. Mi pedig már sokkal racionálisabbak vagyunk, így racionális módszerekre, vagyis logikára van szükségünk. Egyik sem jobb a másiknál, egyszerűen más. El kell fogadnunk, hogy igenis szükségünk van a logikára, a nyelvtani magyarázatokra, a racionalitásra! Csak megjegyzésként hozzátenném: 1-2 év alatt tanul meg egy gyerek beszélni (még nem tud írni-olvasni), a felnőttek képesek megtanulni egy nyelvet 3-4 hónap alatt úgy, hogy mindent ki tudjanak fejezni, amit csak szeretnének (az írás-olvasással együtt)! 1 év alatt pedig már szinte anyanyelvi szinten, minden témában képesek kifejezni magukat! A különbség a kiejtésben van: sajnos felnőttként nehezebb utánozni az anyanyelvi beszélők kiejtését, de nem lehetetlen!  

Kommunikálni vagy helyesen beszélni?

kommunikálni helyesen beszélni
Kommunikálni vagy helyesen beszélni?
Én azt mondom, hogy a második módszerrel biztosan megtanulsz kommunikálni! Viszont nagyon ritka az a beszélő, aki valóban helyesen használja az idegennyelvet. Csak gondoljunk azokra a bevándorlókra, akik évek óta laknak egy másik országban, és még mindig nem tudnak “normálisan” beszélni. 10 év alatt sem fognak megtanulni helyesen beszélni. Soha! A másik kategória, aki csak nyelvtant magol, egy újabb nagy probléma! Ő sem fog megtanulni beszélni sohasem (írni-olvasni igen).
Mindezek alapján azt gondolom, hogy a két módszer ötvözete a legjobb. Ha csak beszélni akarsz, válaszd a 2. módszert, ha viszont helyesen szeretnél beszélni, akkor nyelvtant is kell tanulnod. Szerencsére léteznek olyan tanítási módszerek, amelyekkel játékosan, könnyedén tudod megtanulni a nyelvtant is, így nem esik nehézségedre! Én így tanulok nyelveket.


És te mit gondolsz? Szerinted mi a legjobb módszer? 

No response to “Te hogy tanulsz nyelveket?”

Leave a Reply

E tu cosa ne pensI?